Fingrid ei peri kulutuksen tasepalvelumaksua joulukuulta 2025 – tämä näkyy Herrforsin asiakkaiden laskuissa
Fingrid on ilmoittanut, että se ei laskuta tuotannon ja kulutuksen tasepalvelumaksua joulukuulta 2025. Tasepalvelumaksu on 1.9.2025 alkaen 1,35 €/MWh ilman alv (0,169 snt/kWh sis. alv), mutta joulukuun osalta sitä ei peritä, koska tasepalvelumaksuilla katettavat reservikustannukset ovat pysyneet ennustettua alemmalla tasolla.
Mitä tämä tarkoittaa Herrforsin asiakkaille?
Koska tasepalvelumaksua ei laskuteta joulukuulta, vaikutus näkyy asiakkaille joulukuun 2025 laskutuksessa esimerkiksi näin:
- Toistaiseksi voimassa oleva kiinteähintainen energiahinta: joulukuun laskulla energiahinta voi olla tavanomaista alempi, kun kustannusvaikutus välittyy asiakashintoihin.
- Spot+-sopimukset: spot-asiakkailla vaikutus näkyy tyypillisesti alempana marginaalina / pienempinä kokonaiskuluina joulukuun osalta.
- Uudet sopimukset: joulukuussa 2025 alkavat uudet sopimukset voivat käynnistyä tavanomaista edullisemmin hinnoin, jos tasepalvelumaksun puuttuminen huomioidaan hinnoittelussa.
Miksi muutos tehdään?
Sähköjärjestelmä kehittyy nopeasti, ja reservikapasiteetin hinnat vaihtelevat sekä reservien tarve kasvaa. Tämä tekee tasepalvelun kustannusten ennustamisesta haastavampaa. Fingrid kehittää reservimarkkinoita tavoitteena, että tarjonta kasvaa kaikilla reservimarkkinoilla ja järjestelmän tasapainotus toimii markkinaehtoisesti kaikissa tilanteissa.
Herrfors seuraa kehitystä asiakkaiden eduksi
Me Herrforsilla pyrimme aina kääntämään markkinamuutokset selkeiksi asiakashyödyiksi – ja tällä kertaa muutos näkyy positiivisesti asiakkaidemme suuntaan. Seuraamme tilanteen kehittymistä tiiviisti, jotta voimme varmistaa asiakkaillemme turvalliset ja pitkäjänteisesti vakaat sähköratkaisut.
